Kwiaty nasturcji

Nasturcja – kwiat jadalny

Nasturcja to kwiat jadalny, ale nie tylko. Nasturcja jest naturalnym środkiem korzystnie wpływającym na zdrowie. Zarówno kwiaty jak i liście są jadalne.

Kwiaty i liście Nasturcji w sałatce
Kwiaty i liście Nasturcji w sałatce

Nasturcja jako kulinarna atrakcja

Smak liści do złudzenia przypomina smak naszego chrzanu. Aczkolwiek jest zdecydowanie delikatniejszy. Można je spożywać bez wcześniejszej obróbki. Liście idealnie pasują do różnego rodzaju sałatek. Doskonale komponują się z pomidorami, malinami, rukolą. Kwiaty nasturcji są jeszcze mniej wyraziste w smaku. Natomiast niewątpliwą ich zaletą jest cudowny kolor. Głęboki i wyrazisty pomarańcz, jaskrawa żółć i czerwony. To najczęściej spotykane kolory kwiatów nasturcji.

Nasturcja – pochodzenie

Naturalnym siedliskiem nasturcji są wilgotne lasy Ameryki Południowej. Roślina naturalnie występuje także w zaroślach. Do Europy została przywieziona przez Hiszpanów. Prawdopodobnie już w XVI wieku. Rysunek przedstawiający nasturcję został stworzony i opublikowany w książce z 1650roku. W Polsce można spotkać wiele różnych odmian tego cudownego kwiatu:

  • nasturcję większą,
  • nasturcję mniejszą,
  • nasturcję kanaryjską,
  • nasturcję błękitną,
  • nasturcję trójbarwną,
  • nasturcję bulwiastą,
  • oraz różnego rodzaju mieszańce.

Niewątpliwe jest to roślina, która wpasuje się w każde otoczenie. Czy to na balkonie, czy w ogrodzie. Odmiany pnące się idealnie można sadzić obok róż, które po zakończonym kwitnieniu zrobią miejsce na śliczne kwiaty nasturcji. Można ją także uprawiać w domu.

Nasturcja jako „lekarstwo”

Smakuje, wygląda a do tego jeszcze ma wiele właściwości leczniczych. Jest wykorzystywana w medycynie oraz jako dodatek do potraw o czym była mowa wcześniej. Nasturcja ma działanie podobnie jak naturalny antybiotyk. Zawiera cenną witaminę C, beta karoten oraz luteinę. Za sprawą izotiocyjanianu benzylu i mirozynazy ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jest wspaniałym środkiem antyspetycznym. Tutaj dodam, że regularnie zajadam nasturcję (kilka listków dziennie). Najsmaczniejsze są te najmłodsze. Dodam, że nie choruje w trakcie sezonów „koronawirusowych”.

Upraw nasturcji

Jest rośliną mało wymagającą. Natomiast z doświadczenia powiem, że jest lubiana przez wiele różnego rodzaju szkodników, które uwielbiają smak liści nasturcji. Najlepiej wybrać miejsce, które będzie lekko zacienione, ale odsłonięte. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju nasturcji, którą posiejemy. Na zdjęciu powyżej widać dwa gatunki nasturcji wysianej na początku maja do gruntu. Z początku mała roślina była podjadana, jednak poradziła sobie. Warto nasturcję sadzić w pobliżu grządek ponieważ wabi naturalnych wrogów mszyc, poprzez wydzielanie substancji. W zeszłym roku siałem nasiona nasturcji pod koniec lipca, była to odmiana pnąca i cieszyłem się kwiatami jeszcze na początku listopada. Także złotej recepty nie ma, natomiast nie wyobrażam sobie ogrodu bez tego kwiatu. Przede wszystkim na jej prozdrowotne właściwości i możliwość wykorzystania w kuchni.

Nasturcja pnąca, koniec października
Nasturcja pnąca koniec października

Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Nasturcja – kwiat jadalny”

  1. […] to prawdziwa bomba witaminowa wspierająca odporność. Polecam gorąco przeczytać artykuł: nastrucja – kwiat jadalny . To nie wszystko rukola, maliny i 4 odmiany pomidorów a do tego oliwa z oliwek. Czy można dodać […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *