Aronia

Aronia

Aronia jest bardzo ciekawym owocem. Jej prozdrowotne właściwości nie sposób wymienić. Jest idealna do przygotowania przetworów na zimowy okres.

Aronia przetwory

Z Aronii można przygotować wiele różnych przepisów. W filmie powyżej znajdziesz 6 różnych po 3 sposoby przygotowania aronii na zimę.

Kwiat aronii
Kwiat aronii

Aronia jest krzewem o liściach sezonowych i małych kwiatach. Kwiaty aronii przypominają kwiaty jabłoni. Aronia osiąga wysokość 1-2metry. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Aronia czarna uprawiana jest jako krzew owocowy. Jest odporna i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aronia czarna

Gęsto rosnący krzew o wysokiej wartości ozdobnej i bogatych plonach czarnoczerwonych jagód. Potrzebuje ok. 5-8m2. Początek kwitnienia przypada w maju, natomiast owoce zaczynają dojrzewać w sierpniu. Ze względów smakowych zaleca się poczekać ze zbiorem do pierwszych przymrozków. A

Owoce aronii zebrane w baldachogrona
Owoce aronii zebrane w baldachogrona

Aronię rozmnaża się przez odkłady poziome i pionowe, sadzonki i szczepienie.

Zastosowanie owoców aronii

Owoce aronii mają cierpki smak i ściągające działanie, zawierają mało kwasu, wiele cukru, a ich owoce mają nadzwyczaj intensywne, czarnoczerwone zabarwienie. Z owoców aronii można przygotować:

  • soki,
  • dżemy,
  • marmolady,
  • syropy,
  • konfitury,
  • galaretki,
  • kompoty.

Idealnie pasują jako dodatek do kwaśnych napojów zrobionych z kwaśnych owoców. Wspaniale komponują się z wieloowocowymi marmoladami. Mają podobno korzystne działanie przy nadciśnieniu i arteriosklerozie.

Aronia owoce na przetwory
Aronia owoce na przetwory

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *