Aronia jest bardzo ciekawym owocem. Jej prozdrowotne właściwości nie sposób wymienić. Jest idealna do przygotowania przetworów na zimowy okres.
Aronia przetwory
Z Aronii można przygotować wiele różnych przepisów. W filmie powyżej znajdziesz 6 różnych po 3 sposoby przygotowania aronii na zimę.
Aronia jest krzewem o liściach sezonowych i małych kwiatach. Kwiaty aronii przypominają kwiaty jabłoni. Aronia osiąga wysokość 1-2metry. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Aronia czarna uprawiana jest jako krzew owocowy. Jest odporna i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Aronia czarna
Gęsto rosnący krzew o wysokiej wartości ozdobnej i bogatych plonach czarnoczerwonych jagód. Potrzebuje ok. 5-8m2. Początek kwitnienia przypada w maju, natomiast owoce zaczynają dojrzewać w sierpniu. Ze względów smakowych zaleca się poczekać ze zbiorem do pierwszych przymrozków. A
Aronię rozmnaża się przez odkłady poziome i pionowe, sadzonki i szczepienie.
Zastosowanie owoców aronii
Owoce aronii mają cierpki smak i ściągające działanie, zawierają mało kwasu, wiele cukru, a ich owoce mają nadzwyczaj intensywne, czarnoczerwone zabarwienie. Z owoców aronii można przygotować:
- soki,
- dżemy,
- marmolady,
- syropy,
- konfitury,
- galaretki,
- kompoty.
Idealnie pasują jako dodatek do kwaśnych napojów zrobionych z kwaśnych owoców. Wspaniale komponują się z wieloowocowymi marmoladami. Mają podobno korzystne działanie przy nadciśnieniu i arteriosklerozie.
Dodaj komentarz